İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Ağız, Diş Ve Çene Radyolojisi

Diş hekimliğinde ağız ve diş hastalıklarının ve ağızda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavi planlamasını üstlenmiş ana bilim dalıdır. Başarılı bir diş hekimliği tedavisi ancak doğru bir teşhis ile mümkündür. Oral ve oral olmayan diş hekimliğindeki tüm problemleri tanımlayan oral teşhis, elde edilen sonuçlara göre doğru tedavi ile aralarındaki ilişkiyi belirlemek için bilimsel bilginin kullanılmasına yardımcı olur. Ağız muayenesi, intraoral muayene ve röntgen muayenesi ile iyi bir oral tanı konulur.

Ağız içinde sadece çürük dişler ve iltihaplı diş etleri karşımıza çıkmaz. Tüm dünyada kabul edildiği gibi çene kemikleri ve eklemi, tükürük bezleri, dil ve ağız içinde görülen tüm yumuşak dokuların hastalıkları diş hekimliğini ilgilendiren konulardır. Bu yapı ve dokular küçük bir alanı kapsamakla birlikte anatomik olarak karmaşık bir yapı oluşturur. Birçok sistemik hastalık da ağız içinde önemli belirtiler göstermektedir. Örneğin, şeker hastalığında diş eti hastalığı çok çabuk ilerler. Yine ağız içinde sık ve çok sayıda çıkan aftlar, Behçet hastalığının ilk belirtileri olabilir. İşte bu nedenlerle ağız içi hastalıkların teşhisi ve tedavi planlaması ile ilgili ayrı bir ana bilim dalı doğması gerekmiş olup bu görevi Oral Diagnoz ve Radyoloji üstlenmiştir.

Diş Filmleri

Ağız içi hastalıklarının (özellikle diş ve çene kemiği gibi sert doku ile ilgili olanların) teşhisinde en büyük yardımcımız dental radyografiler yani diş filmleridir. Diş filmlerinin de en çok kullanılan iki tipi periapikal (2-3 dişi birlikte gösteren küçük filmler) ve panoramik filmlerdir (alt ve üst çene dişleri ile çene kemiklerinin tamamını gösterebilen büyük filmler). Bilgisayar destekli bir teknik olan dijital radyografi cihazları da çok düşük radyasyon dozu kullanarak film görüntüsü üzerinde renk ve ışık oynamaları yapmaya imkân kılarak ayrıntılı değerlendirme yapmamıza olanak tanır. Bunların yanında, özellikle implant uygulamaları ve eklem hastalıklarının teşhisinde, Volumetrik Tomografi de teşhise yardımcı olarak hastadan istenebilecek diğer filmlerdir.

Teşhis Ve Tedavi

Tüm bu yöntemlerle ancak 1/3’ü ağız içinde görülebilen diş yapısının geriye kalan 2/3’lük bölümü ile çene kemiği içinde kalan iltihabi oluşumları ve gömülü diş gibi yapıları rahatlıkla görüp teşhis edebiliriz. Tabii ki iyi bir teşhis de doğru tedavi planlamasının yapılabilmesine olanak verir. Böylelikle gerekli tüm tedavi ihtiyaçları erken teşhis edilir ve ileride daha büyük sorunlar oluşması önlenir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji departmanında, hasta dosyasında bulunan kişisel ve tıbbi bilgileriniz, gizlilik politikamız gereği üçüncü şahıslarla asla paylaşılmaz. Oral Diagnoz ve Radyoloji departmanında tüm hastaların ilk kayıtları alındıktan sonra muayeneleri ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Daha sonra tedavi ihtiyaçlarına uygun olarak diş filmlerinden bir ya da birkaçı alınmakta ve tüm tedavi planlaması tespit edilmektedir. Yapılan tedavi planlamasına uygun olarak hastalarımızı konularında uzman hekimlere yönlendirip tedavileri başlatılmaktadır.

Oral diagnoz bölümü tedavi planı ve süresi ile ilgili tüm sorularınız için sorularınız için 444 0 987 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

HEKİMLERİMİZ

Cem BAYSAL

Dr. Öğr. Üyesi Cem BAYSAL

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Mehmet Bülent AKDERELİ

Dt. Mehmet Bülent AKDERELİ

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Berna YILMAZ

Dt. Berna YILMAZ

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Buğra KUŞÇUOĞLU

Dt. Buğra KUŞÇUOĞLU

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Mahmut Cem ALPASLAN

Dt. Mahmut Cem ALPASLAN

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Selin ERGİNER

Dt. Selin ERGİNER

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Tuğba DAĞDİBİ

Dt. Tuğba DAĞDİBİ

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

BÖLÜMLER

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

2012 yılından bu yana Sağlık Merkezi’nde beyin cerahhı olarak görevini sürdürüyor.

İncele
Pedodonti

Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), diş hekimliğinin yeni doğan, çocuk veya adölesan bireylerin ağız sağlığı ile ilgilenen branşıdır.

İncele
Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliğinde uygulanan zirkonyum ve porselen kronlar aynı gün hazırlanabildiği için hastalarımıza aynı gün uygulanabilmektedir.

İncele
Endodonti

Endodonti

Endodonti Latincede Endo, "iç” odont, "diş" anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiş diş hekimliğinin bir ana bilim dalıdır.

İncele
Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti; dişlerdeki çapraşıklık ve boşlukları düzeltmekle birlikte çene ilişkilerindeki uyumsuzluklar sonucu ortaya çıkan kapanış bozuklukları ile ilgilenen bir anabilim dalıdır.

İncele
Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji, diş etleri ve dişi çevreleyen ve destekleyen dokuların tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır.

İncele
Protetik Tedaviler

Protetik Tedaviler

Dişlerin ve/veya çevre dokularının birtakım nedenlerle madde kaybına uğradığı (çürük, diş eti hastalığı, kaza, vb.) ve kaybedildiği durumlarda veya madde kaybı olmaksızın sadece estetik nedenlerle yapılabilen kişiye özel restorasyonlara “protez” ismi verilir.

İncele
Restoratif Diş Tedavileri

Restoratif Diş Tedavileri

Diş çürükleri, tamamen bireysel ağız bakımının eksikliğinden kaynaklanır.

İncele
Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu