İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, cerrahi uyaranın neden olabileceği ağrı ve refleks yanıtların ilaçlar ile kontrolünün sağlandığı geçici bilinç kaybı (derin uyku hali) durumunu ifade eder. Solunum, dolaşım, kan basıncı ve vücut sıcaklığı gibi yaşamsal fonksiyonlardaki fizyolojik stabilite korunarak yapılır.

Genel anestezi uygulaması, diş hekimi fobisi olan, korkan yetişkin veya çocuk hastalara, özel bakım gereksinimi olan bireylere ve lokal anestezinin yetersiz kalacağı pek çok cerrahi operasyonlarda (kist oluşumları, 20 yaş dişleri, çene kırıklıkları vb.) genel anestezi uygulaması tercih edilmektedir.

Genel Anestezi Kimlere Uygulanabilir?

Genel anestezi uygulaması, öncesinde yapılacak tıbbi bir değerlendirme ile bireysel risklerin saptanması ve o risklerin yönetiminin sağlanabildiği herkese yapılabilmektedir.

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Ağız ve diş tedavisinin genel anestezi altında yapılması planlanıyor ise anestezi uzmanı ile görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşme sırasında genel anestezi hakkında bilgilendirme yapılır. Aynı zamanda hastanın tıbbi özgeçmişi öğrenilir ve basit bir fizik muayenesi ile genel anestezi uygulaması için bir sakınca olup olmadığı değerlendirilir ve genel anestezi uygulaması öncesinde birtakım tahliller istenir.

Genel anestezi uygulanacak ise tedaviye aç gidilmelidir. Bu sayede genel anestezi sonrasında yaşanabilecek mide bulantısı gibi şikayetler minimuma indirilebilir. Ağız ve diş tedavilerine başlamadan önce hastalara damar yolu açılır ve anestezi ilacı damar yolundan vücuda enjekte edilir. Ardından, ağız ve diş tedavisine başlanabilir.

Genel Anestezi Uygulaması Ile Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi uygulaması; diş tedavi yöntemlerine, tedavi edilecek diş sayısına ve uygulanacak tedaviye göre değişebilmektedir. Ameliyatın devam etmesi gerektiği kadar anestezi uygulaması sürdürülür.

Genel Anestezi Uygulaması Kim Tarafından ve Nerede Yapılır?

Genel anestezi altında diş tedavileri; tam teşekküllü ameliyathanelerde, uzman genel anestezi hekimi kontrolünde diş hekimi tarafından yapılmaktadır.

Genel Anestezi Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Genel anestezi uygulamasından bir süre sonra uykulu ve yorgun hissetmeniz normaldir, bu durum anestezi uygulaması sırasında verilen ağrı kesici ilaçlara göre değişkenlik gösterebilir.
  • Genel anestezi uygulaması sonrası, diş hekiminiz yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte, birkaç saat sonra, az miktarlarda yumuşak gıdalar tüketmenizi önerebilir.
  • Genel anestezi uygulaması sonrası, her gün düzenli olarak kullandığınız ilaçları (aksi söylenmedi ise) kullanmaya devam ed

Genel Anestezi Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Genel anestezi uygulamasının avantajı, diş tedavilerinin hasta açısından konforlu bir süreç eşliğine tamamlanıyor olmasıdır. Hastaların bazı durumlarda uzun süreli diş tedavisinden geçmesi gerekebiliyor, çok sayıda diş çürüğünün olması gibi durumlarda; tek bir seans içerisinde tüm ağız ve diş tedavilerinin yapılabiliyor olması da önem taşıyan avantajlar arasında yer alıyor.

Çocuklarda Genel Anestezi Ile Diş Tedavileri

Çocuklarda; diş tedavileri genel anestezi altında yapılabilmektedir. Özellikle 6 yaş altı veya özel bakım gereksinimi olan hastalarda tercih edilmektedir. Genel anestezi uygulaması sırasında bilinç kapalı olduğu için özellikle uyum sorunu yaşayan çocuklarda tüm ağız ve diş tedavileri ağrısız ve tek seansta tamamlanabilmektedir.

Genel Anestezinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi uygulaması, hastanın ameliyat esnasında ağrı duymaması için uygulanır ve tedaviden kısa bir süre sonra sona erdirilir.

Genel Anestezi Uygulaması ile Tek Seansta Diş Tedavileri Tamamlanabilir Mi?

Genel anestezi uygulaması ile ağız ve diş tedavisi yaptırmanın en büyük avantajlarında biri de tek seferde birden fazla dişin tedavisinin bitirilebilmesidir. 

TEDAVİLER

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojileri kullanarak kişiye özel oluşturulmuş estetik bir gülüş tasarımıdır.

İmplant Tedavisi

Travma, çürük ve diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir.

Şeffaf Plak

Braketsiz ve metal diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri olan şeffaf aparey ya da farklı bir deyişle alignerlar, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği (Hollywood Gülüşü)

Gülüş estetiği olarak bilinen Hollywood Smile uygulaması inci gibi dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz ve daha ilgi çekici, parlak, aralarında boşluk olmayan, temiz ve sağlıklı bir görünüm yaratmasından dolayı hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamadır.

Kompozit Lamina

Kompozit lamina tekniği kişilerin doğal dişlerini aşındırmadan ya da minimum aşındırma yapılarak hastaya uygun kompozitin küçük tabakalar halinde diş yüzeyine yerleştirilip estetik görüntü verilerek, LED ışıkla sertleştirilmesidir.

Porselen Kaplama

Farklı nedenlerden oluşan yaralanmalar, çürük veya diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı diş kayıpları ve çevre dokularındaki eksiklikleri tamamlayan ve dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Sinüs Lifting

Dental implant tedavisi uygulanacak hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücüler, dişlerin çiğneme ve düz yüzeylerinde bulunan girinti ve çukurcukları örterek, dişlerin çürümesini önlemeyi hedefleyen koruyucu uygulamalardır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin kendi renginden birkaç ton açık hale getirilmesine diş beyazlatma işlemi denilmektedir.

Diş Teli Uygulamaları

Diş teli uygulamaları, dişlerin doğru pozisyonlarda çene üzerinde yerleşmelerine yardımcı olur.

Diş Çekimi – Gömülü Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. 

Diş Eti Çekilmesi

Dişi çevreleyen destek dokuların yumuşak dokular bölümündeyse, buna gingivitis diyoruz.

Fluroid Uygulaması

Fluorid uygulaması dişlere yüzeysel olarak vernik ya da jel formunda fluor sürülmesi/bekletilmesidir.

Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez; çene eklemi hastalarını tedavi etmek için çene ekleminin steril sıvı ile yıkandığı bir tedavi yöntemidir.

Dolgu Tedavileri

Diş çürükleri, diş aşınmaları, kırıklar, şekil bozuklukları, renklenmeler gibi çok sıklıkla görülen problemler diş dolgu tedavileri ile çözümlenir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, dişlerin yüzeyindeki var olan plak ve diş taşlarının kaldırılması, bunun akabinde de dişlerin yüzeylerinin cilalanarak temizlenmesi esasına dayanır.

Gummy Smile

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü), konuşurken veya gülerken üst diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesine denir.

Ortognatik (Çene) Cerrahi

Ortognatik (çene) cerrahi, çene iskelet yapısında ileri derece bozukluk olan yani diş pozisyonları ve alt – üst çene pozisyonlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon Anestezi Altında Diş Tedavileri

Sedasyon, dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir.

Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu