İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Endodonti

Endodonti

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nedir?

Endodonti Latincede Endo, "iç” odont, "diş" anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiş diş hekimliğinin bir ana bilim dalıdır. Endodontik tedavi dişin içini tedavi eder. Türkçesi ‘kök kanalı tedavisi’ olarak adlandırılır. Dişin içinde, beyaz mine ve dentin adı verilen sert bir tabakanın altında pulpa adı verilen yumuşak bir doku bulunur. Pulpa, kan damarlarını, sinirleri ve bağ dokusunu içerir ve gelişim sırasında dişin çevresindeki sert dokuları oluşturur. Pulpa, dişin tepesinden kökü çevreleyen dokulara bağlandığı köklerin ucuna kadar uzanır. Pulpa, bir dişin büyümesi ve gelişmesi sırasında önemlidir. Bununla birlikte, bir diş bir kez tamamen olgunlaştığında pulpa olmadan da yaşayabilir çünkü diş onu çevreleyen dokular tarafından beslenmeye devam eder.

Diş hekiminiz veya endodontistiniz hasarlı veya hastalıklı bir dişi tedavi etmek için kanal tedavisi önerirse endişelenmenize gerek yoktur. Milyonlarca hastanın dişi kanal tedavisi yöntemi ile tedavi edilerek kurtarılır, ağrılar giderilir ve dişler tekrar sağlıklı hale gelir.

Modern bir kanal tedavisi rutin bir dolguya çok benzer ve dişinizin durumuna ve kişisel durumunuza bağlı olarak genellikle bir veya iki randevuda tamamlanabilir. Kanal tedavisi nispeten ağrısız ve son derece etkilidir.

Kanal Tedavisi Ile Doğal Dişin Kurtarılmasının Birçok Avantajı Vardır:

 • Verimli çiğneme,
 • Normal ısırma kuvveti ve hissiyatı,
 • Doğal görünüm,
 • Diğer dişleri aşırı aşınma veya zorlanmadan korumadır.

Kök Kanalı Nedir?

Kanal tedavisi, enfekte kök kanalındaki bakterileri yok etmek, dişin tekrar enfeksiyon kapmasını önlemek ve doğal dişi kurtarmak için yapılan bir tedavidir. Kanal tedavisi yapıldığında, iltihaplı veya enfekte olmuş pulpa çıkarılır ve dişin içi dikkatlice temizlenir ve dezenfekte edilir, ardından kök kanal dolgusu yapılarak tedavi tamamlanır.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kök kanalının içindeki yumuşak doku olan pulpa iltihaplandığında veya enfekte olduğunda endodontik tedavi gereklidir. Derin çürükler, darbe ya da kazalardan dolayı çatlamış bir diş veya önceki bir dolgudan kaynaklanan sorunlardan dolayı kök kanal tedavisi gerekebilir. Hastalarda genellikle dişlerinin özellikle sıcak ve soğuk hislerine karşı sürekli ve hiç geçmeyen bir ağrı olduğunda kök kanalı tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Kanal tedavisine ihtiyacınız olabileceği anlamına gelen birkaç semptom vardır;

 • Çiğneme veya ısırma sırasında şiddetli ağrı,
 • Diş etlerinde sivilce görünümü (fistül ağzı),
 • Prepare edilmiş veya çatlamış bir diş,
 • Etken ortadan kalktıktan sonra bile sıcağa veya soğuğa karşı kalıcı hassasiyet,
 • Şişmiş veya hassas diş etleri,
 • Diş eti altına inen derin çürükler olabilmektedir.

Kanal Tedavisini Aşamaları Nedir?

 • Anestezi uygulaması ile ağrı hissetmemeniz sağlanır.,
 • Çürük temizlenir ya da kırık parça çıkartılır ve dişin sinirlerine ulaşılır,
 • Dişin kökündeki sinir ve dokular temizlenir,
 • Kök ucuna kadar kök kanalı şekillendirilir,
 • Dişin durumuna göre tek seans tedavi yapılabileceği gibi birkaç seans süren tedaviler de olabilir,
 • Seans aralarında kök içini ve kök ucunu iyileştirecek ilaçlarla pansuman yapılır,
 • Kanal tedavisi bitim aşamasında kanal içerisi özel dolgu maddeleriyle kök ucuna kadar doldurularak kanal tedavisi işlemi tamamlanmaktadır.

BÖLÜMLER

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

2012 yılından bu yana Sağlık Merkezi’nde beyin cerahhı olarak görevini sürdürüyor.

İncele
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Diş hekimliğinde ağız ve diş hastalıklarının ve ağızda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavi planlamasını üstlenmiş ana bilim dalıdır.

İncele
Pedodonti

Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), diş hekimliğinin yeni doğan, çocuk veya adölesan bireylerin ağız sağlığı ile ilgilenen branşıdır.

İncele
Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliğinde uygulanan zirkonyum ve porselen kronlar aynı gün hazırlanabildiği için hastalarımıza aynı gün uygulanabilmektedir.

İncele
Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti; dişlerdeki çapraşıklık ve boşlukları düzeltmekle birlikte çene ilişkilerindeki uyumsuzluklar sonucu ortaya çıkan kapanış bozuklukları ile ilgilenen bir anabilim dalıdır.

İncele
Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji, diş etleri ve dişi çevreleyen ve destekleyen dokuların tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır.

İncele
Protetik Tedaviler

Protetik Tedaviler

Dişlerin ve/veya çevre dokularının birtakım nedenlerle madde kaybına uğradığı (çürük, diş eti hastalığı, kaza, vb.) ve kaybedildiği durumlarda veya madde kaybı olmaksızın sadece estetik nedenlerle yapılabilen kişiye özel restorasyonlara “protez” ismi verilir.

İncele
Restoratif Diş Tedavileri

Restoratif Diş Tedavileri

Diş çürükleri, tamamen bireysel ağız bakımının eksikliğinden kaynaklanır.

İncele
Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu