İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hastanesi
X

TEDAVİLER

SAĞLIKLA
Gülümse

İletişim Hattı

444 0 987
Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür Örtücü Nedir Ve Neden Uygulanır?

Fissür örtücüler, dişlerin çiğneme ve düz yüzeylerinde bulunan girinti ve çukurcukları örterek, dişlerin çürümesini önlemeyi hedefleyen koruyucu uygulamalardır. Bu bölgelerde yer alan fissürler derin ve haznecikli olduğunda, diş fırçalamadan en az fayda gören ve diş çürümesinin en yüksek oranda gözlendiği çürüme odaklarıdır. Bu nedenle, temizlenmesi zor olan fissürlerin örtülmesi ve çürümeden korunması önemlidir.

Fissür Örtücü Hangi Dişlere Uygulanabilir?

Süt azı, sürekli küçük azı ve sürekli azı dişlerin derin ve gıda birikimi gözlenen fissürlerine uygulanır. Ayrıca yine derin fissüre sahip sürekli orta-yan kesici dişlerin ağız içine bakan (palatinal) yüzeylerine uygulanabilir.

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

İlgili diş yüzeyi öncelikle bir fırça yardımı ile temizlenir. Pürüzlendirme ajanı yardımı ile daha tutucu hale gelen diş yüzeyi, ara bağlayıcı (bonding ajan) yardımı ya da bağlayıcı olmaksızın koruyucu dolguya hazır hale getirilir. Son olarak, akışkan bir dolgu materyali ilgili bölgeye uygulanır, tüm fissürlerin örtüldüğünden emin olduktan sonra bir ışık kaynağı ile sertleştirilir. Yükseklik olup olmadığı kontrol edilir ve işlem sonlandırılır.

Fissür Örtücü Uygulaması Kaç Seans Sürer?

Fissür örtücü uygulaması tek seansta uygulanır, çocuğun uyumuna göre birden fazla diş üzerinde fissür örtücü aynı seansta yapılabilmektedir.

Fissür Örtücü Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Uygulama yapılan dişin, düzenli kontrolü yapıldığı sürece, çürümesinin engellenmesidir.

Fissür Örtücü Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düzenli kontrollerinin yapılması ve fırçalamanın devam etmesi önemlidir. Ayrıca kabuklu ve sert yemişlerin, sert şekerlerin dişler ile kırılmaması, sıcak ve soğuk gıdaların arka arkaya tüketilmemesi yapılan fissür örtücülerin kırılmaması ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Fissür Örtücü Uygulamasının Dişlere Bir Zararı Var Mıdır?

Hayır, zararı yoktur. Dişler için koruyucu önlem olarak güvenilir bir şekilde kullanılabilir. 

Fissür Örtücü Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Bir dişe bir kez uygulanması teorik olarak yeterlidir, ancak dikkat edilmezse kırılma gözlenebilmektedir. Bu durumda kırığın boyutuna göre işlemin yenilenmesi ya da zarar gören bölgenin tamir edilmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle 6 ayda bir düzenli kontrol önemlidir.

Fissür Örtücü Uygulamasının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Belirli bir ömür biçmek uygun değildir. Dikkat edilmesi durumunda, yenileme gerektirmeksizin uzun seneler kullanılabilir.

TEDAVİLER

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojileri kullanarak kişiye özel oluşturulmuş estetik bir gülüş tasarımıdır.

İmplant Tedavisi

Travma, çürük ve diş eti hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan kaplama işlemine zirkonyum kaplama denir.

Şeffaf Plak

Braketsiz ve metal diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri olan şeffaf aparey ya da farklı bir deyişle alignerlar, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği (Hollywood Gülüşü)

Gülüş estetiği olarak bilinen Hollywood Smile uygulaması inci gibi dişlere sahip olmak isteyen hastalarımıza önerdiğimiz ve daha ilgi çekici, parlak, aralarında boşluk olmayan, temiz ve sağlıklı bir görünüm yaratmasından dolayı hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamadır.

Kompozit Lamina

Kompozit lamina tekniği kişilerin doğal dişlerini aşındırmadan ya da minimum aşındırma yapılarak hastaya uygun kompozitin küçük tabakalar halinde diş yüzeyine yerleştirilip estetik görüntü verilerek, LED ışıkla sertleştirilmesidir.

Porselen Kaplama

Farklı nedenlerden oluşan yaralanmalar, çürük veya diş eti rahatsızlıklarından kaynaklı diş kayıpları ve çevre dokularındaki eksiklikleri tamamlayan ve dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir.

Sinüs Lifting

Dental implant tedavisi uygulanacak hastalarda, implant için üst çenedeki molar ve premolar dişler bölgesinde gerekli olan vertikal mesafe yeterli değilse, kemik yüksekliğini artırmak amacıyla sinüs lifting işlemi uygulanır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin kendi renginden birkaç ton açık hale getirilmesine diş beyazlatma işlemi denilmektedir.

Diş Teli Uygulamaları

Diş teli uygulamaları, dişlerin doğru pozisyonlarda çene üzerinde yerleşmelerine yardımcı olur.

Diş Çekimi – Gömülü Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemidir. 

Diş Eti Çekilmesi

Dişi çevreleyen destek dokuların yumuşak dokular bölümündeyse, buna gingivitis diyoruz.

Fluroid Uygulaması

Fluorid uygulaması dişlere yüzeysel olarak vernik ya da jel formunda fluor sürülmesi/bekletilmesidir.

Artrosentez (Çene Eklemi) Tedavileri

Artrosentez; çene eklemi hastalarını tedavi etmek için çene ekleminin steril sıvı ile yıkandığı bir tedavi yöntemidir.

Dolgu Tedavileri

Diş çürükleri, diş aşınmaları, kırıklar, şekil bozuklukları, renklenmeler gibi çok sıklıkla görülen problemler diş dolgu tedavileri ile çözümlenir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği, dişlerin yüzeyindeki var olan plak ve diş taşlarının kaldırılması, bunun akabinde de dişlerin yüzeylerinin cilalanarak temizlenmesi esasına dayanır.

Gummy Smile

Gummy Smile (Diş Eti Gülüşü), konuşurken veya gülerken üst diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesine denir.

Ortognatik (Çene) Cerrahi

Ortognatik (çene) cerrahi, çene iskelet yapısında ileri derece bozukluk olan yani diş pozisyonları ve alt – üst çene pozisyonlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sedasyon Anestezi Altında Diş Tedavileri

Sedasyon, dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Genel anestezi, cerrahi uyaranın neden olabileceği ağrı ve refleks yanıtların ilaçlar ile kontrolünün sağlandığı geçici bilinç kaybı (derin uyku hali) durumunu ifade eder.

Whatsapp'tan Yazın
Online Randevu